circle-background

Муніципальний телеканал м. Запоріжжя

circle-background
weather

+3°

Програма телепередач:

ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
weather

+3°

Телепрограма

На Верхній Хортиці тривають розкопки менонітських могильних плит

26.07.2019, 12:15

text
Поділитися:

Відродження історичної пам’яті. Перші знайдені камені з менонітського кладовища перевезли на майданчик до Музею історії запорозького козацтва. Наразі роботи на місці розкопок припинені, для подальшого продовження треба знайти фінансування — близько 140 тисяч гривень. Проект вже отримав назву — “Память менонітів”.

На галявині біля Музею історії запорозького козацтва — близько 20 могильних каменів, що вдалося дістати з підмурків комори на Верхній Хортиці.

Переселенці зі Східної Прусії — протестанти-меноніти голландського походження прийшли до Запорізького краю у 1789 році на запрошення імператриці Катерини ІІ. Переконані пацифісти, набожні та працелюбні вони знайшли тут нову батьківщину. Та багато хто змушений був поїхати звідси під час Першої Світової війни, а інші були піддані гонінням та репресіям під час колективізації. По суті ця знахідка – найкраще свідоцтво Великого терору 30-х. Намогильні плити знищеного меноністського кладовища пішли в ужиток в якості будівельного матеріалу, а пам’ять про менонітів надовго була похована.

Після 2-х днів розкопок на вулиці Зачиняєва — колишня Старі Ряди, роботи були припинені. Ентузіастам стало зрозуміло, що без важкої техніки просуватись далі просто неможливо. Щоб лише завантажити камені – вже треба спеціальні механізми. Тож аби завершити цю археологічну експедицію — потрібна допомога. Вважають, під старою будівлею може бути від 50 до 200 пам’ятників. На подальше дослідження об’єкту треба загалом 140 тисяч гривень. Зараз розпочато збір коштів.

З усіх знахідок після реставрації планують зробити об’єкт музейного фонду. Можливо, це буде загальний пантеон чи лапідарій. Та подальшу долю могильних каменів будуть вирішувати вочевидь нащадки хортицьких колоністів, які здебільшого мешкають в Канаді, країнах Латинської Америки, Німеччині та Нідерландах.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: