circle-background

Муніципальний телеканал м. Запоріжжя

circle-background
weather

+3°

Програма телепередач:

ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
weather

+3°

Телепрограма

Проспект Соборний: історія та особливості головної артерії Запоріжжя

12.10.2020, 18:32

text
Поділитися:

Проспект Соборний. З 60-х років минулого століття він став найдовшою вулицею та головною транспортною артерією Запоріжжя. Вздовж центрального проспекту будувались житлові будинки, магазини та заклади відпочинку, які нині вважають пам’ятками архітектури. Аби проїхати весь проспект автівкою, знадобиться з півгодини та 2,5 години — аби пройти його пішки.

Довжина проспекту становить понад 11 кілометрів. Тривалий час його вважали найдовшим в Європі. Однак зараз першість за проспектом у Харкові. Втім, незважаючи на це, запоріжцям є чим пишатись. Адже історія нашого міста, можна сказати, вміщується в одну вулицю, і це саме проспект Соборний.

Свій початок проспект бере від площі Привокзальної, перетинає чотири із семи районів Запоріжжя: Комунарський, Олександрівський, Вознесенівський та Дніпровський. Закінчується Соборний, впираючись у площу Запорізьку, де відкривається неймовірний краєвид на Дніпро та греблю Дніпрогесу.

Родзинкою проспекту є житлові квартали Соцміста або, як ще кажуть, Шосте селище. Його почали зводити у 30-х роках для потреб працівників Дніпрогесу. Тут вперше в історії української архітектури використали поквартальний принцип забудови. Кожен двір має свою оригінальну структуру та композицію.

Окрім цього, ці житлові квартали вважаються одним з найкращих прикладів архітектури конструктивізму першої половини 20-го століття. В 1932 році проект отримав золоту медаль на виставці в Парижі. А ще Соборний претендує на звання “Семи чудес Запоріжжя”.

Саме архітектурний комплекс “Соцмісто” додає пишності та величі проспекту Соборному. Наразі Шосте селище претендує на потрапляння до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

У 2000-х Соборний значно змінився: було демонтовано трамвайну колію, здійснено масштабну реконструкцію площі Поляка, де раніше була парковка для автівок, з’явились два фонтани. На перехресті з бульваром Шевченка встановлено міські куранти з фонтаном. До речі, аналогів такого об’єкту, як у Запоріжжі, так і в Україні більше немає.

Проспект Соборний є магнітом ділової і культурної активності нашого міста. З багатолітньою історією та неповторним стилем він був, є і залишиться обличчям і серцем Запоріжжя.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: