circle-background

Муніципальний телеканал м. Запоріжжя

circle-background
weather

+3°

Програма телепередач:

ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
weather

+3°

Телепрограма

У Бердянському районі встановлять пам’ятник підпільникам

25.10.2018, 11:05

text
Поділитися:

У с. Новотроїцьке Бердянського району відбулася нарада, присвячена увічненню пам’яті учасників Української демократичної народної партії. Це була єдина в області підпільна антибільшовицька організація, яку в 1925 році заснував голова сільської ради Іван Миронець.

Як зазначив заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко, імена мужніх патріотів ми дізналися завдяки копіткій роботі запорізького дослідника Юрія Щура з архівами маріупольського ДПУ. Кістяк осередку склали активні учасники Української революції 1917-1921 років та «просвітяни». Вони підтримували тісний зв’язок з міністром юстиції УНР Сергієм Шелухіним, що перебував в еміграції.

Осердя підпільників нараховувало до 20 осіб. Найбільш активними були Петро Вербецький, Микола та Анна Сушко, Олексій Сірий та Микола Харчук. Нащадки багатьох із них живуть у селі і нині. Гуртки їхніх однодумців також виникли у Нововасилівці та Новоспасівці (нині – Осипенко), Бердянському педагогічному технікумі та на Житомирщині. Спільною метою було підняти національно-визвольне повстання, вигнати російських окупантів та відновити Українську народну республіку. Для цього члени організації намагалися налагодити випуск листівок, потайки діставали свинець для набору, папір, фарбу.

На жаль, збутися цим планам не судилося. У 1929 році на слід патріотів вийшли чекісти, 28 підпільників заарештували, а 13 із них – розстріляли. Інших засудили до п’яти років концтаборів. Врятуватися вдалося лише Івану Рогозному та Кошелю, які втекли з-під варти.

Учасник антитерористичної операції Тимур Книщ, який тривалий час перебував у полоні терористів у підвалах Донецького управління СБУ, зауважив, що там досі зберігається багато архівних справ щодо «ворогів народу», «петлюрівців» та «буржуазних націоналістів» з нашої області. Після звільнення Донбасу, на його думку, необхідно ретельно проаналізувати їх та повернути з небуття імена борців з комуністичним режимом.

Директор місцевого краєзнавчого музею Олег Будяк розповів про звірства червоноармійців у с. Новотроїцьке навесні 1921 року. У пошуках повстанців – махновців солдати спалювали хати, грабували комори, знищували збіжжя, насилували та вбивали жінок і дітей. Від оскаженілих окупантів тікали навіть місцеві діячі радянської влади.

За підсумками зібрання вирішено до Дня Соборності України встановити на будинку сільської ради інформаційну дошку на честь патріотичного підпілля. До цього часу виконком сільської ради має ухвалити всі необхідні організаційно-технічні рішення.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: