circle-background

Муніципальний телеканал м. Запоріжжя

circle-background
weather

+3°

Програма телепередач:

ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
weather

+3°

Телепрограма

У Запоріжжі у фундаменті будівлі знайшли могильні камені

23.07.2019, 14:11

text
Поділитися:

Кладбище про плиты

Міська легенда знаходить підтвердження. На вулиці Зачиняєва, що на Верхній Хортиці, у фудаменті старого амбара знайшли могильні камені давнього менонітського кладовища. Зараз ентузіасти разом із співробітниками Національного заповідника проводять розкопки. Вже дістали кілька плит з німецькими прізвищами. Розкопки на вулиці Зачиняєва тривають вже добу. Краєзнавці власноруч розбирають фундамент старовинної будівлі. Вже є і перші цікаві знахідки.

На могильних каменях — написи німецькою та цитати із Біблії. Це все, що залишилось від старого менонітського кладовища на Верхній Хортиці. Колись на цьому місці було менонітське кладовище. Потім — у 30-ті побудували стадіон, зараз тут — школа. Камені з цвинтаря були використані на будівництві амбара на Верхній Хортиці.

Амбар на вулиці менонітського поселення звели ще до війни. Можливо, заховавши надгробки у фундамент, його власники — теж меноніти Петкау — у такий спосіб намагались зберегти пам’ять про своїх пращурів. За радянських часів приміщення використовували як склад бази райспоживспілки, потім приміщення було занедбано та зруйновано. Хоча деякий час будівля належала до переліку міських памяток архітектури, спогад про надгробки у фундаменті залишилася лише у вигляді міської легенди. Проте декілька імен з могильних каменів вже вдалося ідентифікувати через закордонну базу даних.

У подальшому всі знахідки планують перевезти на острів Хортиця, де збереглося єдине в області менонітське кладовище, та влаштувати там щось на зразок меморіалу. Зараз розкопки тривають тільки з одного боку фундаменту. Поки що важко сказати, чи є могильні камені далі по периметру. Якщо так, то роботи попереду ще багато.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: