circle-background

Муніципальний телеканал м. Запоріжжя

circle-background
weather

+3°

Програма телепередач:

ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
weather

+3°

Телепрограма

У Запоріжжі віддали данину пам’яті жертвам політичних репресій

17.05.2021, 07:26

text
Поділитися:

16 травня Україна вшановувала жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму. Представники обласної влади та громадськості поклали квіти до пам’ятного знаку по вул. Олександрівська.

До заходу долучилися директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, кандидат історичних наук Володимир Марчук, депутат обласної ради, ректор Запорізького національного університету, доктор історичних наук, професор Микола Фролов, доктор історичних наук, професор Георгій Шаповалов, керівник секретаріату регіональної комісії з реабілітації Олександр Зубченко.

У 1930-ті роки у сусідньому будинку знаходилась катівня НКВС. За вироками «трійок» у підвалах ночами розстрілювали людей. Частину тіл залишали тут і згодом залили бетоном, а інші, за деякими даними, закопували біля залізниці, у сел. Карантинка Шевченківського району.

«Червоний» терор в Україні розпочався ще взимку 1918 року. Не оминув він і Запорізький край, де більшовики без суду та слідства масово знищували учасників вільнокозацького та повстанського руху, брали у заручники тисячі людей, забирали у селян останні запаси хлібу. На початку 1920-х років у нашому місті діяло, як мінімум, два концтабори – на Павло-Кічкасі та в районі вокзалу «Запоріжжя-2». За підрахунками демографів, прямі людські втрати України від репресій у 1927-1938 роках становили близько 4,4 млн. Понад 4,5 млн людей загинули під час Голодомору 1932-33 років.

– Цього року ми відзначаємо сторіччя нашого музею. В його історії була дуже яскрава особистість, директор Микола Філянський. Це видатний дослідник української старовини, природи, археології, культури та мистецтва, відомий поет-символіст. 11 жовтня 1937 року його арештували разом із кількома співробітниками, а за рік – розстріляли, вірогідно, у Биківні. На жаль, через це не судилося реалізувати унікальний проєкт музею Дніпрогесу, який розробив Микола Григорович, – розповів заступник директора обласного краєзнавчого музею Георгій Шаповалов.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: