circle-background

Муніципальний телеканал м. Запоріжжя

circle-background
weather

+3°

Програма телепередач:

ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
weather

+3°

Телепрограма

У Запоріжжі знайшли та відновлюють покинуте єврейське кладовище

02.09.2020, 20:15

text
Поділитися:

Донедавна кладовище було відоме у вузьких колах краєзнавців, хтось навіть наніс його на мапи гугл. Коли цвинтар знайшли, у бурʼянах стояли тільки дві могильні плити, усі інші були повалені. За тиждень ентузіасти вручну викопали та підняли 23 надгробки.

Останні поховання зі знайдених на кладовищі датовані 1928-м роком. До того часу тут на Верхній Хортиці під опікою менонітів існувало досить потужне ремісницьке єврейське поселення. Вони переселились сюди із землеробних колоній Півдня.

Після революції підприємства націоналізували. Німці, а разом з ними і євреї, почали залишати Верхню Хортицю. Колонія прийшла в занепад. Зараз нащадки двох сімей, які поховані на цьому кладовищі, мешкають в Ізраїлі — Шухман та Лимарчук. Звʼязатися з ними вдалося через Інтернет.

Кладовище було занедбаним 100 років. Деякі поховання розриті в пошуках скарбів, але євреї не кладуть коштовностей до могили. Памʼятників теж поменшало, вважають, що їх розібрали у якості будівельних матеріалів.

Розкопки кладовища — це тільки початок. На цьому місці єврейська спільнота збирається збудувати обʼєкт релігійної спадщини. За давньою традицією ребе трубить над кладовищем в шафар — баранячий ріг. Це вважається зверненням до вищих сил з проханням захисту від всіх негараздів та побажанням всього найкращого.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: