circle-background

Муніципальний телеканал м. Запоріжжя

circle-background
weather

+3°

Програма телепередач:

ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
weather

+3°

Телепрограма

В Приморському районі відзначили 110-річня з дня народження Петра Григоренка

13.10.2017, 12:41

text
Поділитися:

У Приморському районі відбулися урочистості з нагоди 110-річчя з дня народження видатного правозахисника, нашого земляка Петра Григоровича Григоренка (1907-1987).

Під час відкритого уроку сторінки життя та діяльності сміливого українця відтворили учні українсько-болгарського ліцею під керівництвом вчителя, невтомного дослідника правозахисного руху Костянтина Димова.

Петро Григоренко народився у с. Борисівка Приморського району, його дитинство припало на часи Першої світової війни та Української революції 1917-21 років. Потім була успішна кар’єра командира Червоної армії, слава героя Другої світової війни, великі плани у військовій науці, перша в країні кафедра кібернетики.

Проте потяг до правди не залишав Григоренка. Він не погоджувався з наказами про знищення храмів, намагався рятувати жертв сталінських репресій та голодоморів, але наївно сподівався на «оновлення ленінізму». У 1961 році на партійній конференції у Москві генерал виступив з гострою критикою Микити Хрущова, а згодом разом із синами створив підпільний гурток, розповсюджували листівки.

Після першого арешту та ув’язнення до психлікарні Петро Григоренко не зламався, а продовжив боротьбу. Наш земляк сміливо став на захист прав депортованого кримсько-татарського народу, захищав письменників Андрія Синявського та Юрія Даніеля, багато писав, друкувався у самвидаві. У травні 1969 року комуністичний режим повторно на довгі роки помістив Григоренка до Черняхівської спецпсихлікарні. Після виходу на волю правозахисник став одним із лідерів Московської Гельсінкської спілки, засновником Української Гельсінкської групи. Під час поїздки на операцію до США Григоренка позбавили громадянства СРСР та можливості повернутися на рідну землю.

Своїми спогадами про правозахисний рух поділилися члени Запорізького відділення Української Гельсінкської спілки у 1989-1991 роках Костянтин Лямцев та Сергій Айбабін, які першими піднімали у Запоріжжі синьо-жовті прапори. Вони не знали Петра Григоренка особисто, але знайомилися з його працями завдяки самвидаву та західним радіостанціям.

Вшанування борця за свободу продовжилося урочистим мітингом у с.Борисівка. Біля пам’ятника Петру Григоренку зібралися односільчани, учнівська та студентська молодь, представники обласної та районної влади.

Щиру подяку за збереження пам’яті від очільника області Костянтина Бриля передав заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко:

– Своїм громадським подвигом Петро Григоренко вписав яскраву сторінку в сучасну історію боротьби за волю України. Його ідеали та цінності надихали учасників боротьби за незалежність України у XX столітті, в часи Помаранчевого майдану та Революції Гідності, підіймають на бій та перемогу наших захисників у зоні проведення антитерористичної операції, – наголосив посадовець.

Про життя славного земляка згадали Борисівський сільський голова Валентина Чебан та голова районної ради Олег Ніколенко, прозвучали вірші Володимира Корнієнка, присвячені великому сину приморської землі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: