circle-background

Муніципальний телеканал м. Запоріжжя

circle-background
weather

+3°

Програма телепередач:

ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
weather

+3°

Телепрограма

В Україні ухвалили закон про трансплантацію органів

24.05.2018, 20:40

text
Поділитися:

Можливість вижити. Верховна Рада ухвалила закон про трансплантацію. Тепер в Україні має запрацювати посмертне донорство. Це значить, що за життя людина може дати згоду на транспланатцію своїх органів після смерті. Медики кажуть – це дозволить врятувати тисячі людей. Адже раніше процедура проведення таких операцій була більш складною. Потрібно було отримати дозвіл рідних. Зараз стоїть питання створення у країні реєстру донорів.

Такий закон має поліпшити життя пацієнтів, які не мають грошей на лікування за кордоном. Трансплантацію від не спорідненого донора в Україні поки не роблять. Втім, саме вона врятувала б життя пані Олександри – другий рік тричі на тиждень жінка відвідує гемодіаліз. Процедура дає можливість очищувати організм, якщо відмовили нирки.

Пацієнтів гемодіалізу в обласній клінічній лікарні нині близько двох сотень — це потенційні реципієнти на пересадження нирки. Загалом, в Україні трансплантації цього органу потребують до двох з половиною тисяч людей щороку, серця та печінки – півтори тисячі. Запоріжанка Олена Князєва 13-ть років тому перенесла операцію з пересадки нирки. Каже: патології прогресували, як і скарги на погане самопочуття. Донором для Олени став її батько.

Тепер донором може бути майже кожен живий громадянин України. Діятиме і посмертне донорство – коли можна дати згоду на використання своїх органів після смерті. Втім, є винятки.

Забороняється вилучення анатомічних матеріалів у живих осіб, які:

  • утримуються у місцях відбування покарань та попереднього ув’язнення;

  • є іноземцями та особами без громадянства, які незаконно перебувають в Україні;

  • страждають на тяжкі психічні розлади;

  • мають захворювання, що можуть передатися реципієнту або зашкодити його здоров’ю;

  • надали раніше орган або частину органа для трансплантації;

  • є вагітними.

Закон передбачає створення Єдиної державної інформаційної системи трансплантації. Складатиметься вона з реєстрів – волевиявлення щодо посмертного донорства, анатомічних матеріалів людини, живих донорів, реципієнтів, медзакладів і трансплант-координаторів.

Інформація у цих реєстрах буде конфіденційна, доступ матимуть лише медзаклади, які займаються трансплантацією, трансплант-координатори та судмедексперти. Органи медики вилучатимуть за фактичної смерті мозку людини, а не за зупинкою серця.

Протидіятиме документ й діяльності так званих “чорних трансплнатологів”. Вилучення у людини органів шляхом примушування або обману загрожує позбавленням волі на строк до 5-ти років. Незаконна торгівля анатомічними матеріалами людини – до 5-ти років. Нині охочі поторгувати власним тілом таких оголошень в інтернеті знаходять тисячі.

Вартість людських органів: рогівка ока 4-15 тисяч євро; легені — 80-150 тисяч євро; печінка: ціла — 150-550 тисяч євро, частини — 30-40 тисяч євро; нирка — 15-60 тисяч євро; кістковий мозок — 17 тисяч євро/грам.

Протидіятиме чорним трансплантологам і презумпція незгоди, на відміну від Індії, Росії та Білорусії. Це означає, що людина, перш ніж її органи після смерті будуть взяті як донорські, має підписати згоду. Відповідна позначка буде у паспорті та водійських правах.

Головна умова успішної трансплантації — швидке реагування. Серце живе 5 годин, печінка — 10-12, нирки — близько доби. Протягом цього часу медики мають встигнути вживити орган у новий організм. Олена Князєва каже: ризик того вартий. Після операції отримала друге життя.

Якщо Президент Петро Порошенко підпише документ, він набуде чинності вже з наступного року.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: