circle-background

Муніципальний телеканал м. Запоріжжя

circle-background
weather

+3°

Програма телепередач:

ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
weather

+3°

Телепрограма

За 10 років в Україні заговорять українською усі іноземці

22.06.2018, 21:11

text
Поділитися:

За десять років заговорити українською в Україні мають навіть іноземці — саме на це розрахована дія Програми щодо зміцнення державного статусу української мови. Відповідний Указ підписав Президент Петро Порошенко. Низку заходів кожен з регіонів адаптуватиме окремо. Запоріжжя не виняток.

Мароканець Уссамі спілкується українською — це вимога вишу, де наразі здобуває фах лікаря. Мовні курси відвідував рік, іспит у підсумку склав на “відмінно”. Юнакові 20-ть, каже: після навчання планує повернутися на Батьківщину, але впевнений: лінгвістичні знання за плечима не носитиме.

Спеціально для іноземців літературу для вивчення української пропонують і в одній із запорізьких книгарень. Для посібників тут відведені окремі полиці. У фонетиці та граматиці українська доволі складна, каже філологиня Олена Ольшанська. Найбільш споріднена солов’їна із білоруською. Обидві належать до слов’янської групи.

Популяризувати державну мову, зміцнити її статус серед громадян покликаний відповідний Указ Президента, опублікований на сайті глави держави цьогоріч у травні. Стосується це й іноземців, які іммігрували в Україну. Документом передбачене наступне: покращення якості викладання державної мови в закладах освіти, сприяння вивченню української мови іноземцями, розробці дистанційних та онлайн-курсів з вивчення української мови, запровадження в установленому порядку сертифікаційного іспиту з української мови для осіб, які подають клопотання про прийняття до громадянства України;

Згідно із документом, на 2018 – 2028 роки буде затверджена цільова Програма, спрямована на забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя. Втім, у Запоріжжі ініціативною групою на рівні міста й області ще 2 роки тому були розроблені відповідні заходи й розраховані до 20-го року.

Посилити планується також викладання української у школах, дитячих садках, вищих навчальних закладах, запровадити освітні теле- та радіопрограми, відкрити електронні курси з української історії та культури. Сприятиме програма й книговидавничій справі в Україні, зокрема, виданню книг рідною мовою.

Перш ніж почати спілкуватися мовою, її треба вивчити. Для тих, хто таки наважився відшліфувати власну українську, з кінця 2013-го у Запоріжжі діють безплатні мовні курси. Протягом цього часу організатори злічили більше 250-ти слухачів – людей різного віку і роду занять.

Спрямовуватимуться зусилля впродовж найближчих 10-ти років і на підтримку та популяризацію української мови за кордоном. Канада, зокрема, відома українською діаспорою. Євгенія Татаренко родом із Запоріжжя. 2 останні роки мешкає у провінції Манітоба і вже встигла заснувати суботню школу, де дітей вчать рідній мові.

Запорука успішного спілкування — правильна мова, – запевняє філологиня Олена Ольшанська. Псує мову відмова від неологізмів, коли замість слова “шприц” вживають “штрикавка”, а “телефон” заміняють на “далекодзвін”, кажуть філологи. І нагадують – правильно вживати слова іншомовного походження, як і популярні нині фемінітиви на позначення жіночих професій. Популярними є форми звертання “пане”, “пані” – на кшталт, французькій, англійській та німецькій мовам.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: