circle-background

Муніципальний телеканал м. Запоріжжя

circle-background
weather

+3°

Програма телепередач:

ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
weather

+3°

Телепрограма

Запоріжцям роз’яснили нюанси переведення закладів сфери обслуговування на державну мову

15.01.2021, 08:29

text
Поділитися:

16 січня 2021 року набирає чинності ст. 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», що регулює сферу обслуговування споживачів. Про головні нововведення мешканцям Запорізької області розповіли директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко та заступник директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Віктор Захарчук.

Статус української мови як єдиної державної мови передбачає обов’язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя. Але, водночас, дія Закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

Порядок застосування кримськотатарської мови та інших мов корінних народів, національних меншин України у відповідних сферах суспільного життя визначається законом щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Так, від 16 січня поточного року мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова. Підприємства, установи та організації всіх форм власності, фізичні особи – підприємці, інші суб’єкти господарювання, що обслуговують споживачів, здійснюють обслуговування та надають інформацію про товари (послуги), у тому числі, через інтернет-магазини та інтернет-каталоги, державною мовою.

Це означає, що український споживач отримає право на обслуговування державною мовою за замовчуванням – у супермаркеті чи в інтернет-магазині, у кав’ярні чи ресторані, в банку чи в аптеці, на автозаправній станції чи на вокзалі, у спортзалі чи бібліотеці.

Та, поряд з цим, на прохання споживача (клієнта) його персональне обслуговування може здійснюватися іншою мовою, прийнятною для сторін. Також, за потреби, інформація в цінниках, інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню може дублюватися й іншими мовами.

Законом також передбачено і відповідальність за його порушення.

Директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко зауважив, що кримінальної відповідальності за порушення вимог закону не передбачено, а адміністративну відстрочено на три роки – до 16 липня 2022 року. Тому на тепер порушникам будуть надаватися роз’яснення та рекомендації.

Проте, як зауважив Владислав Мороко, у разі, коли споживача в крамниці обслуговують не державною мовою, він має право, по-перше, вимагати цього від продавця, а по-друге, звернутися зі скаргою до Уповноваженого із захисту державної мови.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: