circle-background

Муніципальний телеканал м. Запоріжжя

circle-background
weather

+3°

Програма телепередач:

ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
weather

+3°

Телепрограма

Запоріжців запрошують на виставку «Народна війна»

16.11.2017, 09:34

text
Поділитися:

У рамках відзначення Дня Гідності та Свободи за сприяння облдержадміністрації в обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття музейної експозиції «Народна війна», яку було створено київським товариством «Меморіал» ім. Василя Стуса та Громадянським інститутом історичної пам’яті. Стенди розповідають про тернисті шляхи національно-визвольної боротьби Українського народу – від створення Центральної Ради до Голодомору 1932-1933 років, повідомляє Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА.

На презентацію завітав відомий поет, Герой України, один із лідерів Народного Руху України у 1990-1992 роках та голова Української всесвітньої координаційної ради Дмитро Павличко. Його живе слово надихало на боротьбу за волю кілька поколінь українців. Видатний митець перебуває в нашому місті на запрошення Запорізького національного університету.

– Бачимо найціннішу та найдорожчу частину нашої історії. Минулого століття Україна кілька разів проголошувала незалежність, але зазнавала поразки. У 1991 році мені пощастило брати участь в епохальному голосуванні у Верховній Раді. Вся наша історія та сучасність пов’язані з революційними подіями 1917-1921 років – однією з перших спроб українців заявити про себе як про окрему сильну націю та дати відсіч російським агресорам, – зазначив Дмитро Павличко.

Присутніх також привітав заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко. За його словами, до нашої області виставку передали громадська організація «Труханівська січ» та Київський осередок Товариства сприяння обороні України. Обласна виконавча влада разом з науковцями активно працює над поверненням із небуття подій 1917-1921 років у Запорізькому краї, встановленням пам’ятних знаків на честь Вільного козацтва, учасників антибільшовицьких селянських повстань, воїнів армії Нестора Махна, наших земляків, які не корилися сталінській колективізації та продрозкладці.

Експонати розповідають про народний спротив більшовицькій окупації, який точився на українських землях багато років після поразки державницьких сил. Зокрема, у 1921 році територія України була поділена на п’ять похідних груп та 25 округів, у кожній з яких діяли своя військова та підпільні організації. Боролися проти загарбників і жителі Запорізького краю. Архіви СБУ свідчать, що в 1919 році на боротьбу піднялися жителі Верхньої Хортиці та сусідніх сіл, сел. Нововасилівка, болгарських та албанських колоній Приазовського району. Наприкінці 1920-х – на початку 1930-х років проти вилучення хліба повстали селяни Пологівщини, Михайлівщини, Мелітопольщини, кілька тижнів тривали протести у с. Широке Запорізького району.

Виставка «Народна війна» працюватиме в обласному краєзнавчому музеї кілька тижнів, а згодом відправиться до Токмацького, Оріхівського та інших районів і міст області.

Ознайомитися з експозицією також можна на сайті https://narodnaviyna.national.org.ua/.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: