circle-background

Муніципальний телеканал м. Запоріжжя

circle-background
weather

+3°

Програма телепередач:

ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
weather

+3°

Телепрограма

Запорізькі профтехучилища адаптують до вимог ринку праці

04.04.2018, 12:46

text
Поділитися:

За інформацією Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, на сьогодні в області функціонує 32 заклади професійно-технічної освіти. З них 17 – професійні ліцеї, сім – центри професійно-технічної освіти, сім – вищі професійні училища та один коледж.

Первинна професійна підготовка та професійно-технічне навчання у закладах професійно-технічної освіти області здійснюється зі 103 професій за 11 напрямами господарської діяльності для семи галузей економіки, а саме: промисловості, сільського господарства, транспорту, будівництва, торгівлі та громадського харчування, житлово-комунального господарства, зв’язку.

Щорічно професійним навчанням в області охоплено близько 13 тисяч учнів. Дві третини з них одночасно з професією здобувають повну загальну середню освіту, кожен другий за час навчання здобуває дві й більше професії, що підвищує мобільність випускників на ринку праці.

Середня чисельність учнів в одному професійно-технічному навчальному закладі у 2018 році становить приблизно 440 осіб. При цьому функціонує шість малокомплектних ПТНЗ із контингентом учнів менше 200 осіб, де всього навчається 811 учнів. Крім того, проектна потужність закладів професійно-технічної освіти області використовується лише на 50%, а витрати плануються на утримання всього майнового комплексу.

На думку директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Тетяни Озерової, через вузьку спеціалізацію та подрібненість такі заклади здебільшого не спроможні бути гнучкими, чутливими до мінливого спектру місцевих та регіональних потреб ринку праці. Вони часто здійснюють підготовку фахівців не тих професій, що затребувані, а тих, яких можуть підготувати. Тож важливою умовою розв’язання цієї проблеми є створення багатогалузевих професійних навчальних закладів із сучасною матеріально-технічною базою, що потребує забезпечення належного фінансування.

У рамках цього процесу було припинено діяльність 12 професійно-технічних навчальних закладів шляхом приєднання їх до більш перспективних. Результатом стало створення багатопрофільних центрів професійної освіти, які мають перспективу стати потужними навчальними закладами з контингентом учнів 500 і більше осіб. Наразі в області дії шість закладів з таким учнівським контингентом, найчисельнішими з яких є Запорізьке вище професійне училище моди і стилю (1217 учнів), Запорізьке машинобудівне вище професійне училище (1169 учнів), Мелітопольське вище професійне училище (864 учні), Запорізький професійний торгово-кулінарний ліцей (773 учні).

У рамках пілотного проекту Міністерства освіти і науки України створено два галузевих центри для підготовки за загальнодержавними професіями.

На 2018/19 роки обсяги регіонального замовлення на підготовку робітничих кадрів для професійно-технічних навчальних закладів становлять майже 6 тисяч осіб, що менше минулорічного на 226 осіб. На сьогодні існує нагальна потреба оновлення переліку професій та збільшення підготовки кадрів з деяких професій, що й було враховано при затвердженні плану регіонального замовлення на 2018 рік.

У 2017 році випущено 4698 кваліфікованих робітників та молодших спеціалістів. Працевлаштовані на перше робоче місце 75% випускників. Загальна зайнятість випускників складає 92%.

З метою створення умов для якісної підготовки конкурентоспроможних робітничих кадрів, здатних задовольнити вимоги загальнодержавного та регіональних ринків праці, забезпечення гнучкості та мобільності організації навчально-виробничого процесу, оновлення змісту освіти передбачається на 2018/19 навчальний рік більш потужне упровадження у професійну підготовку кваліфікованих робітничих кадрів елементів дуальної форми навчання. Наразі, за ініціативи роботодавців, таку підготовку на всеукраїнському рівні впроваджено у Запорізькому машинобудівному вищому професійному училище, на регіональному рівні – у Запорізькому політехнічному центрі професійно-технічної освіти.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: